۱۳ مهر ۱۳۸۷
عكاسی دیجیتال پر هزینه تر از عكاسی آنالوگ است

در این كه عكاسی دیجیتال امكانات جدیدی را پیش روی عكاسان و همچنین عموم مردم قرار داده است هیچ تردیدی نیست و در این نوشتار قصدی بر تكریم یا محكوم نمودن این فناوری جدید وجود ندارد بلكه مقصود بررسی یكی از ویژگی های فناوری دیجیتال است كه به گمان اینجانب از برخی اذهان دور مانده است .
بسیاری از مردم و حتی برخی از عكاسان حرفه ای و آماتور بر این گمانند كه عكاسی دیجیتال به علت عدم احتیاج به خرید مكرر فیلم و باطری همچنین عدم نیاز به انجام عملیات لابراتواری ، بسیار مقرون به صرفه تر از سیستم آنالوگ است و هر شخصی با یك بار پرداخت هزینه دوربین و كارت حافظه می تواند عكس های زیادی تهیه نماید.
شاید در نگاه اول این محاسبه درست به نظر برسد اما با كمی بررسی در می یابیم كه ماجرا جور دیگری است. اولاً قیمت جهانی دوربین ها اعم از خانگی و حرفه ای چندین برابر مشابه خود در سیستم آنالوگ شده اند. دوماً عكاس علاوه بر دوربین به ملحقات  بسیار زیاد و گران قیمتی از قبیل كامپیوتر ، پرینتر ، كارتریج و انواع هارد و Ram و cpu و مانیتور و . . . احتیاج دارد تا بتواند فایل های خروجی دوربین خود را به نتیجه برساند. سوماً تمامی این وسایل دیجیتالی به نسبت ابزار آنالوگ عمر كوتاهی دارند و چه بسیارند لوازمی كه هنوز به خوبی روز اول كار می كنند اما به علت تغیر سطح تكنولوژی كارایی خود را از دست داده اند و كنار گذاشته شده اند. همچنین اگر ماهیت آسیب پذیری كه تولیدكنندگان این وسایل در تولیدات خود عمداً لحاظ می كنند نادیده بگیریم استهلاك بالای ناشی از تعدد تهیه عكس های غیر ضروری كه در عكاسی دیجیتال شایع است ، خود باعث كاهش عمر دوربین ها می شود.نكته چهارم كه در روند عكاسی حرفه ای از همه بغرنج تر است مقدار زمانی است كه عكاس بعد از عكاسی كردن صرف انجام مراحل آماده سازی فایل های خود می نماید. در گذشته نه چندان دور در دوره آنالوگ وظیفه انجام مراحل بعد از عكاسی به عهده لابراتوارها بود و عكاس حرفه ای با پرداخت نه چندان قابل توجهی به لابراتوار وقت را آزاد می كرد و می توانست بیشتر عكاسی كند. مصرف شدن وقت در پای كامپیوتر علی رقم حذف هزینه لابراتوار ، كاهش درآمد عكاس حرفه ای و پركار را به همراه دارد.
و دست آخر بحث آرشیو دیجیتال است كه از آرشیو آنالوگ به مراتب آسیب پذیرتر است به حدی كه ممكن است هر عكاس بدون اینكه مرتكب كوچكترین سهل انگاری در تهیه و نگهداری آرشیو خود شده باشد ناگهان متوجه شود كه بخشی از فایل هایش كه سرمایه اصلی زندگی مادی و معنوی او هستند به علت نامعلومی دچار مشكل شده اند و از بین رفته اند.
القصه اگر بخواهیم به این مسئله دقیق تر شویم باز هم نكات دیگری یافت می شوند كه به گران قیمت تر بودن فرایند عكاسی دیجیتال نسبت به آنالوگ دلالت دارند. این مسئله كم و بیش در تمام فنونی كه با تكنولوژی تعامل دارند رخنه كرده است. گویی خوانین و فئودالهایی كه در گذشته نیمی از برداشت محصول هر كشاورز را به زور از وی می گرفتند ، رفته اند و به جای آنها خان هایی آماده اند كه در اشل بزرگتر ، نیمی از كاركرد همه انسانها ی روی زمین را از آن خود می خواهند به جای ترش رویی لبخند می زنند و ما با تركیبی از رضایت و اجبار ، بخشی از درآمد خود را هر سال به آنها می دهیم.

 

 fanoos_52.jpg

فرمت: دیجیتال 12 مگاپیکسل

تاریخ عکسبرداری: 1383

process: without retouch 

هیچ نظری برای این مطلب وارد نشده است!
:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.